פלורידה: המחסור בבתים יוצר שוק נדל"ן לוהט, ופותח דלתות ליזמים זריזים

פלורידה: המחסור בבתים יוצר שוק נדל"ן לוהט, ופותח דלתות ליזמים זריזים

מדינת פלורידה בארה"ב חווה בשנים האחרונות מחסור משמעותי בהיצע של בתים פרטיים, ובמרוץ לענות על הביקושים שוק הנדל"ן המקומי הפך לאחד הפעילים ביותר באמריקה, ויזמים רבים מוצאים בו הזדמנויות

שוק הבתים הפרטיים בארה"ב חווה את אחת התקופות הקריטיות בהתפתחותו: משגשוג חסר תקדים בשנות ה-90, הוא הפך למגזר נכסים שבו קיים מחסור משמעותי בהיצע. כעת, לאחר שנים של דשדוש, נראה כי המגמה מתחילה להשתנות. המחסור החמור בהיצע מתמרץ השקעות בתחום, והצפי הוא לעליות מחירים מאסיביות ועקביות בשנים הקרובות, ורווח ליזמים שבתקופה זו של מחסור מרימים את הכפפה ובונים למגורים.

התחלות הבנייה של בתים פרטיים בארה"ב נפלו ב-9% בפברואר 2021 לעומת פברואר 2020, כתוצאה מגורמים שונים ובהם משבר הקורונה. ואולם, בסביבה של מעט התחלות בנייה, במיוחד במגזר מבוקש כמו בתים צמודי קרקע, שמאים ומתווכים בארה"ב מעריכים שמי שיפעל בתחום עתיד לקטוף פירות בטווח הבינוני והארוך.

ההיסטוריה תומכת בהערכה – לאחר נפילה במחירי הבתים עקב משבר 2008, הם חזרו לעלות בהדרגה, עד לשיא ב-2017. מאז הם ירדו, וכעת זוהי ככל הנראה ההזדמנות "לתפוס" מחירים אטרקטיביים על נכסים טובים, ולגזור קופון כשהמחירים יקפצו.

את שינוי הכיוון ניתן לחזות כבר מעכשיו. לאחרונה הוציא איגוד מתווכי הנדל"ן בארה"ב תחזית לשוק בשנת 2021, והלאה. האיגוד צופה עלייה של 8% במחירי הנדל"ן בארה"ב ב-2021, ו-5.5% ב-2022. בנוסף, הצפי הוא לכלכלה צומחת עם עלייה של 3.5% בתוצר ב-2021, ועוד עלייה של 3% ב-2022.

עוד אלמנט שצפוי להחיות את שוקי הנדל"ן ולעודד השקעות, הוא הצניחה שמזהה האיגוד בשיעור המועסקים העובדים מהבית: מ-21% מכוח העבודה ב-2020 – ועד ל-12% בלבד ב-2022. לאור זאת, האיגוד גם צופה עלייה בתפוסה בשטחי משרדים.

למכור את החלום האמריקאי לאמריקאים

מגפת הקורונה דחפה משפחות רבות לחפש מגורים צפופים פחות, מחוץ למרכזי הערים, ועם גינה וחניה. אחת המדינות שחווה את המגמה היא פלורידה, שמאז ומתמיד היתה מגנט ליזמים עם חזון. אוכלוסיית המדינה צפויה לגדול ב-700 אלף איש בשנתיים הקרובות – מה שצפוי להגביר את הביקוש. למעשה, השוק בפלורידה כבר בצמיחה מואצת, כשבין תחילת 2020 לתחילת 2021, מחירי הבתים החציוניים במדינה עלו בכ-8%.

החברה הישראלית הפועלת בארה"ב, רילקו, פעילה במגזר הבתים הפרטיים בפרויקטים הכוללים ייזום, בנייה ומכירה של צמודי קרקע ודירות באזורי ביקוש ברחבי המדינה. לדברי מנהלי החברה, השוק צמא לבתים בבנייה חדשה, במיוחד לאור ההאטה שחוו השווקים בשנתיים האחרונות. "זה הזמן הנכון ליזום למגורים בארה"ב. זיהינו פה מחסור שאפשר לתת לו מענה, ואנו מפעילים שותפים מקומיים מנוסים לאיתור עסקות שצפויות להניב רווחים יפים", אומר תומר חי, מבעלי רילקו.

המחסור בבתים בפלורידה בא לידי ביטוי בעליית ערך מהירה של כל בית שיוצא לשוק במדינה, ויזמים רבים רואים באזור פוטנציאל רווח נאה. כך, ב-2020 עלו מחירי הדיור במדינה ב-7.9%; בחמש השנים האחרונות עלו ערכי הבתים בפלורידה ב-38%; ומפאת המחסור בבתים, עולים גם מחירי השכירות – וכיום הם השכירות הממוצעת בפלורידה גבוהה בכ-18% ביחס לממוצע בארה"ב כולה.

לכן אין זה פלא, שבדצמבר הוציא איגוד מתווכי הנדל"ן באורלנדו (העיר הגדולה בפלורידה) דו"ח הסוקר את השוק, וקובע כי זהו הזמן הנכון מבחינת איזון של מחיר/פוטנציאל השבחה – לרכוש בית באזור. מווך מקומי העיד על מצב השוק, שלא הפסיק לנסות להשלים פערים אל מול ההיצע הנמוך, גם בשיאי משבר הקורונה: "בתחילת המגפה חשבתי שהעסקים שלי ייפסקו, חששתי שאף אחד לא ירצה למכור או לקנות בתים", סיפר המתווך בוורלי דודס. בינתיים, קצב מכירת הבתים שנרשם בדצמבר 2020 בפלורידה היה גבוה ב-20% ביחס לזה שנרשם רק שנה אחת לפני כן. "זה נהדר. אני רק מקווה שזה יימשך", הוסיף דודס.

הדבר היחיד שונע מיזמים ומשחקנים פרטיים מלהסתער על השוק ולנצל את ההזדמנות הגדולה, הם תנאי מימון בנקאיים לא פשוטים. לכן, יזמים ומשקיעים זרים שמחים למלא את הפער הכספי, ולאתר ולרכוש פרויקטים באיכות גבוהה בפלורידה. "מתוך שנים של ניסיון ופעילות בארה"ב, זיהינו ללא ספק שפלורידה סובלת ממחסור, שלא מספיק פרויקטים מותנעים בה, ושהביקוש בה מושך את המחירים מעלה באופן בלתי פוסק. אין ספק שזהו שוק למי שמחפש רווח מנדל"ן", מסכם חי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן